سنسور سرعت باد (سرعت سنج باد - بادسنج - آنمومتر)


سنسور سرعت باد چیست؟
سنسور سرعت باد یک حسگر مکانیکی-الکترونیکی است که برای اندازه گیری سرعت باد مورد استفاده قرار می گیرد. برخورد جریان هوا با فنجانی های سنسور موجب دوران بخش مکانیکی گشته و سپس به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می گردد. این سیگنال ها پس از اعمال ضرایب محاسباتی به روش های مختلف به تجهیزات مخصوص ثبت مقادیر ارسال می گردد.

سنسور سرعت باد شرکت پرتونگار
سنسور اندازه گیری سرعت باد مدل پایه WS350 یک سنسور استاندارد جهت کاربردهای هواشناسی با تکنیک سنجش نوری بوده و قادر است سرعت باد را در محدوده 0 تا 60 متر بر ثانیه با دقت 0.1 متر بر ثانیه اندازه گیری نماید. این سنسور دارای هیتر داخلی هوشمند با محدوده  قابل تنظیم فعالیت می باشد. از آنجایی که بدنه این سنسور از جنس آلومینیوم آنودایز شده است، لذا استحکام و مقاومت مناسبی را ایجاد می نماید، همچنین تنوع خروجی ها از خروجی فرکانسی، ولتاژی و جریانی گرفته تا خروجی RS485 باعث شده این سنسور در انواع کاربردهای صنعتی، تحقیقاتی و ایمنی مورد استفاده قرار گیرد.

نام‌های مصطلح دیگر این سنسور، باد سنج، سرعت سنج باد یا آنمومتر می باشد.

سنسور سرعت باد

تاریخچه بادسنج:

گفته می‌شود بادسنج توسط معمار و نویسنده ایتالیایی لئون باتیستا آلبرتی حدود سال 1450 اختراع شده است. در قرون بعدی، بسیاری از افراد از جمله رابرت هوک (1635-1703)، نسخه خود را توسعه دادند، که برخی از آنها به اشتباه به عنوان مخترع آن معرفی شدند. در سال 1846، جان توماس رامنی رابینسون (1792-1882) با استفاده از چهار فنجان نیمکره ای و چرخ های مکانیکی، طراحی آن را بهبود بخشید. در سال 1926، هواشناس کانادایی جان پترسون (1872-1956)، یک بادسنج با سه فنجان نیمکره‌ای توسعه داد که در سال 1935 توسط بریوورت و جوینر بهبود یافت.


ویژگی های سنسور سرعت باد:

• بلبرینگ با اصطکاک کم
• آستانه شروع کم
• عمر طولانی عامل
• دقت بالا، وضوح و قابلیت اطمینان


کاربردهای سرعت سنج باد:

1) هواشناسی
2) نیروگاه های حرارتی، خورشیدی و بادی
3) سامانه هشدار شهربازی، تله کابین و جرثقیل
4) پروفایل باد
5) صنایع کشاورزی، باغداری و گلخانه ای
6) کنترل آلودگی هوا
7) اکولوژی
8) صنایع حمل و نقل (جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی)
9) شبکه های اندازه گیری باد


در خرید سنسور سرعت باد چه معیارهایی را در نظر بگیریم؟

مانند همه تجهیزات اندازه گیری، دقت از مهمترین انتظارات خریدار محسوب می شود. از آنجایی که داده های دریافت شده، در سیستم های هشدار و تجمیع داده ها جهت تصمیم گیری کاربرد دارد، لذا ارایه اطلاعات صحیح باید از اولویت های خریدار باشد.
از آنجایی که بادسنج ها در فضای باز و در معرض نور خوشید، سرما، گرما، رطوبت و انواع بارش و همچنیین برخورد اجرام و آسیب از طرف پرندگان قرار دارد، دوام و کیفیت قطعات نیز می بایست مورد نظر خریدار قرار گیرد.
استهلاک پایین قطعات متحرک و نیز مقاومت مناسب در مقابل نفوذ گرد و غبار در جلوگیری از کاهش دقت سنسور به مرور زمان اهمیت زیادی دارد.
همچنین میزان اشراف فنی به محصول و همچنین تیم پشتیبانی متخصص جهت خدمات پس از فروش و تضمین تامین قطعات، از موارد مهم برای خریدار است.
و در آخر قیمت مناسب و هزینه ای که خریدار متناسب با موارد فوق پرداخت می کند باید در نظر گرفته شود.شرکت پرتونگار دانش بالاترین آمار فروش سنسور سرعت باد تولید داخل را در میان شرکت های ایرانی دارا بوده و تاکنون بیش از 3500 سرعت سنج باد تولید و در بیش از 500 پروژه داخلی و خارجی استفاده نموده است.


لطفا جهت اطلاع از مشخصات فنی و قیمت سرعت سنج باد، با بخش فروش شرکت تماس حاصل فرمایید.

   دریافت فایل کاتالوگ

Specification

Protection IP IP65
Operation temperature -20 to +70
Operating range 0 to 75 m/s
Accuracy 0.1 m/s
Output Digital (Frequency)
RS232, RS485
0~10V, 0~5V
0~20mA, 4~20mA
Power supply 36mA at 12VDC
For heater 150mA at 12VDC
Base diameter 35mm


بادسنج

سرعت سنج باد